כיצד נבחר מיקרוסקופ? המדריך השלם!

מִיקְרוֹסְקוֹפְּ הוא מכשיר המשמש להגדלה ויזואלית של עצמים קטנים מכדי להיראות על ידי העין ללא הגדלה. המיקרוסקופ מורכב ממספר עדשות שדרכן עובר אור ויעודן הוא מיקוד תמונה והפחתת רמת הטשטוש המתקבלת בעינית (Eye piece).

המיקרוסקופ מחולק לשלושה חלקים חשובים:
ראש המיקרוסקופ הנמצא בחלקו העליון ובו נמצאים החלקים האופטיים; בסיס המיקרוסקופ אשר תומך במיקרוסקופ וממנו יוצא האור המוחזר לעינית ועובר דרך הדוגמית. חלקו השלישי הוא היד המחברת בין הראש ולבסיס ותומכת בראש.
המיקרוסקופ יכול להגיע בקונפיגורציה שונה לפי מספר העיניות הקיימות בראש המכשיר: מונוקולר, בינוקולר וטרינוקולר.

השם מונוקולר (Monocular) מגיע מצירוף שתי המילים: מונו (Mono) שפירושה ‘לבד’ (מקורה מיוונית), ומהמילה Ocular שפירושה ‘עינית’ (מקורה מאנגלית); מכאן ניתן להבין כי למיקרוסקופ זה ישנה רק עינית אחת. המיקרוסקופ המונוקולרי הינו המכשיר הראשון שנוצר שבאמצעותו ניתן להשתמש להגדיל עצמים באמצעות עינית אחת כאשר עומק השדה מוגבל. כיום נדיר לפגוש מיקרוסקופים מונוקולארים מחוץ למוזיאון.

בינוקולר (Binocular) הוא מיקרוסקופ עם שתי עיניות (eye piece) בראשו, הקל לראות בכל מעבדה. לבינוקולרים דגמים רבים הנעים מדגמים פשוטים, כגון BA210RED או מיקרוסקופים מסדרת RED220 ועד לחוד החנית – המיקרוסקופ החכם המכיל בתוכו מחשב ומצלמה ומשדר Wi-fi  מבית מוטיקPanthera L.

הטרינוקולר – דומה לבינוקולר אך בנוסף אל שתי העיניות בחזית קיימת חצובה המאונכת למכשיר כלפי מעלה אליה ניתן לחבר מצלמה. במיקרוסקופים טרינוקולורים לעיתים המנסרה יכולה להתכוונן כלפי שתי העיניות או כלפי החצובה המיועדת למצלמה ובכך לשנות את כיוון האור ובדגמים אחרים ניתן לצפות הן באמצעות העיניות והן באמצעות המצלמה בו זמנית. דוגמא מצוינת לדגמי טרינוקולארים איכותיים ניתן למצוא בדגם Panthera U או בדגם RED223 מסדרת RED220, כולם מבית Motic.

מיקרוסקופים אופטיים (בינוקולארים או טרינוקולוארים) משמשים לצפייה בזכוכיות נושא שעליהן דגימות דקות שדרכן עובר אור. במקרה של דגימות עם נפח מומלץ לעבוד עם סטריאוסקופ או המיקרוסקופים הדיגיטליים מבית Dino-Lite.

מהו מיקרוסקופ סטריאוסקופי? ההבדל בינו לבין המיקרוסקופ הרגיל הוא עומק השדה שמתקבל בעיניות; הוא מכיל תאורה עילית (Upright) בנוסף לתאורה תחתית, המאפשרת בחינה של דוגמאות שאינן שקופות. מטרתו היא ליצור תמונה סטריאוסקופית (תלת מימדית) הדומה לדרך בה בני האדם רואים. התמונה מכל אחת מהעיניות היא בזווית שונה ואל המוח מתקבלת תמונה אחת המשלבת ויוצרות עומק תלת מימדי. דוגמה למיקרוסקופ סטריאוסקופ בינוקולרי הוא SMZ-161 מבית מוטיק. הסטריוסקופ יכול להיות בינוקולארי או טרינוקולארי עם הכנה למצלמה. כפי שצוין קודם, נשתמש במיקרוסקופ סטריאוסקופי בדגימות בעלות נפח, דוגמת איברים או רקמות (מן הצמח או מן החי).

מיקרוסקופ אינברטד (הפוך) – בו מקור האור עליון והאובייקטיבים נמצאים מתחת לדגימה הנצפית (לכן הוא נקרא מיקרוסקופ הפוך). מיועד לצפיה בתרביות תאים בתחתית באריות. התאים חיים במדיום נוזלי.

ההתפתחויות האחרונות במיקרוסקופיה בתחומי הביולוגיה כיום מתמקדות בתחום המיקרוסקופיה הפלואורסנטית. בעשור האחרון של המאה ה20, בעידן הגנומי, פותחו שיטות רבות לצביעה פלואורסנטית של תאים או מבנים בתא, כאשר הקבוצות המרכזיות מתמקדות בצביעה כימית, דוגמת DAPI – המסמנת DNA ומשמשת לזיהוי וספירת גרעיני תאים.

מיקרוסקופ מצוין מדגם אינברטד עם אופציית לתוספת פילטרים פלואורסנטים הינו דגם AE31 מבית מוטיק.

בנוסף למיקרוסקופ האופטי הקלאסי קיימים מיקרוסקופים דיגיטליים ניידים מבית Dino-Lite. המיקרוסקופים המקצועיים הינם בעלי יכולות דומות לסטריאוסקופ האופטי אך הם קטנים יותר (בגודל של פנס כיס). הדינו-לייט הוא מיקרוסקופ מגדיל ומצלם ותכליתו היא להציג את התמונה המוגדלת על צג מחשב.

המיקרוסקופ הדיגיטלי מורכב מאורות לד LED הבנויים בתוכו כמקור אור עליון. למיקרוסקופ הדיגיטלי הגדלה רציפה, יכולת הפוקוס היא ידנית ויש לו אפשרות להתחבר למחשב, טלפון או טאבלט ולהראות את התמונה המתקבלת ללא צורך בעיניות, כאשר חיבורו למחשב מאפשר תיעוד וצילום תמונות וסרטונים. קיימים מעל 150 דגמים שונים הנבדלים ביניהם באורך הגל (לבן, UV, פלורסנטי), הגדלה מקסימלית (עד 220X, עד 470X או עד 700-900X), מרחק מהדוגמה, חיבור למחשב (USB2/USB3), לטאבלט או לטלפון חכם, רזולוציית התמונה ועוד מגוון אפשריות התאמה אישית.
נשתמש במיקרוסקופים הדיגיטליים הניידים מבית דינו-לייט במעבדה ובשטח לצפייה בדוגמאות תלת מימדיות תוך צילום תמונות וסרטונים.

חשוב לזכור – אנשים נוטים לבלבל בין הגדלה ורזולוציה. ההגדלה מתייחסת לגודל האובייקט הרצוי ואילו הרזולוציה מתייחסת למספר הפיקסלים ומכאן שמתקשרת ישירות לאיכות התמונה.

לסיכום, קיימים סוגים רבים של מיקרוסקופים ובחירת הדגם המתאים ביותר לאפליקציה שלכם קריטית להצלחת הצפייה והתיעוד. אנחנו באינר-טק מאמינים שיש להתאים את המכשיר ופעולותיו לצרכי המשתמש ומכאן שנבוא להדגים עבורכם את הדגמים השונים עם הדוגמא האישית שלכם עד לשביעות רצונכם המלאה.

מתקשים בבחירת דגם? התייעצו עמנו עוד היום לקביעת פגישת הדגמה אישית!